Sobota:   8:30 - 12:00

11 EVROPSKÝCH MEDAILÍ JEDE DO NEHVIZD

Do bojů na Evropských hrách mládeže (EKAG) významně zasáhla řada borkyň a borců z našeho klubu AK Sokol Nehvizdy - oddíl atletiky:

Eliška Truhlářová, Isabela Nevrlá, Alice Ludvíková, Rozálie Blažková, Lucie Hladká, Eliška Ludwigová, David Luňák, Nela Mrázová, Jakub Truhlář, Jakub Žižka, Leontýna Dupalová, Nikoleta Lar, Tereza Kučerová, Terezie Táborská, Lucie Popelková, Aneta Bohuslavová, Kristýna Skuhravá, Julie Kmentová a Teodora Kalendová.

EKAG je největší akcí svého druhu v celé Evropě. Letos se jí zúčastnilo více než 1300 atletů z šestnácti států. Mladí atleti mají příležitost zažít, jaké to je závodit se soupeři, kterým nerozumí, poznají náročnost kvalifikačních soubojů a zrádnost finálových kol. Hlavně si ale akci užijí jako na skutečné olympiádě – od slavnostního nástupu a průvodu všech výprav, vyvěšení vlajky her, až po proslovy politiků a dalších osobností.

Domů jsme dovezli všechny kovy. Nejúspěšnější atletkou naší výpravy se stala Eliška Truhlářová se ziskem zlata ve výšce, což byl rekord her, stříbra v hodu míčkem a bronzu ve skoku dalekém. Přidala postup do finále B v běhu na 60 metrů.

V hodu míčkem se Alice Ludvíková díky zlepšování doslova každým hodem probojovala hned za Elišku na bronzový stupínek. Kuba Truhlář si na krk pověsil stříbro za skok vysoký, přidal "smolné" 4. místo v dálce a probojoval se až do finálových bojů v běhu na 60 a 150 metrů.

Tea Kalendová získala na EKAG 2021 stříbro hned v první disciplíně her a tím naše "žně" odstartovala. Vyrovnanými výkony a osobákem ve vrhu koulí vybojovala vytouženou medaili. Ve skoku dalekém s novým osobákem obsadila 12. místo, v oštěpu další "smolné" první nepostupové místo do finále, tedy místo deváté.

Terezie Táborská ovládla všechny sprinty své kategorie. V běhu na 60 i 300 metrů má zlato, k tomu 7. místo v dálce. Navíc Terezie byla pořadateli vyhlášena jako nejlepší atletka celých her v kategorii nejstarších dívek.

Lucii Popelkové těsně uniklo finále v dálce - zde obsadila 9. místo, dále 13. místo v hodu oštěpem.

Aneta Bohuslavová zapisuje čtyři osobní rekordy. Ve skoku vysokém skončila na děleném 8. místě, ve skoku dalekém na 12. místě.

Kristýna Skuhravá se dokázala probojovat do finále v běhu na 60 metrů, kde v novém osobáku dosprintovala pro konečné 7. místo. Dále gratulujeme za parádní zlepšení v běhu na 300 metrů a výhru ve finále B v dálce.

Julie Kmentová kolegyni napodobila a radovala se ze skvělého osobáku na 300 metrů a v dálce. Všechny dívky spolu brzy poběží štafetu na 4x300 metrů na MČR, takže se můžeme těšit na parádní zážitek.

Nikoleta Lar si vyskákala stříbro ve skoku vysokém a přidala další smolnou „bramboru“ v dálce.

Isabela Nevrlá se dokázala probojovat do finále v běhu na 60 metrů, dálce i míčku, bohužel medaile z toho tentokrát nebyla. Vyrovnanost jejích výkonů ve všech disciplínách je však velkým příslibem do budoucna.

David Luňák si ve všech závodech vytvořil osobáky, což je velmi nadějné do budoucích závodů. Nejblíže finále byl v bohu míčkem, kde obsadil 12. místo. Do finále vždy postupuje pouze 8 závodníků. Vzhledem k tomu, že v kvalifikačních bojích bylo na 160 závodníků, je jasné, že postupový klíč byl velice tvrdý.

Týna Dupalová si zapisuje 10. místo v dálce, 7. místo ve výšce a 5. místo v překážkách.

Lucka Hladká nás všechny moc potěšila bojovností v běhu na 600 metrů. Kov z toho sice nebyl, ale Lucka nám všem svým finišem ukázala, jak se bojuje až do posledních metrů. Trochu nám  dalo zabrat, než jsme ji z cíle odnesli. Ale tak to má vypadat – dát do největšího závodu vše, co mám zatím natrénované.

Nela Mrázová zapisuje 10. místo ve výšce a 18. místo v dálce. Kuba Žižka si rovněž vytvořil samé osobní rekordy a atakoval finálové běhy. Rozálie Blažková získala 14. místo ve výšce a cenné zkušenosti. Róza byla dlouho na špici svého běhu na 60 metrů, ale přibližně pět kroků před cílem se ohlédla, podlomila se jí noha a postup jí tím pádem unikl.

Eliška Ludwigová vybojovala 5. místo ve výšce a přidala 14. místo v dálce.

Přísloví „nejlepší na konec“ dodržím. Lidičky, držte se! Nespadly Krkonoše, ale Špilberk ano.

V hodu oštěpem Tereza Kučerová hned prvním výkonem dlouhým 45,14 metru (ano, zde uvádím přesný výkon) vytvořila nový nejlepší národní výkon. Ne roku, ale historie!!! Druhá v pořadí, atletka z Litvy, zaostala za Terkou o celých 11 metrů! Terka dále přidala stříbro ve výšce a další „bramboru“ v dálce.

Děkuji za pomoc trenérce Evě Luňákové. Díky šikovnosti našich dětí a jejich postupům se nám opakovaně stalo, že v bojích byli čtyři naši atleti současně - samozřejmě, že každý na jiném sektoru, které od sebe nejsou zrovna blízko. Tak jsme si dali drobný maratón, abychom se mohli co nejlépe postarat o naše mladé hvězdy z Nehvizd.